Barbara Nowacka w Płocku

W Płocku 6 marca po raz kolejny rozmawialiśmy o Polsce. Na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Mieszkańców Płocka Wolne Miasto Płock spotkała się z płocczanami Barbara Nowacka. Aktywna i utytułowana działaczka, polityczka, feministka, twarz polskiej lewicy.

Poglądy lewicowe miała od zawsze, praca na rzecz sprawiedliwości społecznej jest dla niej priorytetem. Nie uznaje dyskryminacji w jakiejkolwiek formie.

Jej zaangażowanie w sprawy kobiet przyniosło jej nagrody i rozgłos. W grudniu 2016 amerykańskie czasopismo „Foreign Policy” umieściło Barbarę Nowacką, wraz z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, na liście FP Top 100 Global Thinkers, uzasadniając to ich udziałem w organizacji czarnego protestu przeciwko projektom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w Polsce. W styczniu 2017 wraz z komitetem inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” otrzymała międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir „za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji”. W lipcu 2017 została pełnomocnikiem komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, postulującego projekt ustawy m.in. liberalizującej ustawodawstwo dotyczące aborcji i wprowadzającej ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń przeciwnych ustawie.

W Płocku na spotkanie z polityczką przyszło ponad sto osób, sala w Domu Władysława Broniewskiego pękała w szwach. Część ludzi stało w korytarzu, słuchając przebiegu spotkania.

Padały różnorodne pytania.

Rozmowy o Polsce rozpoczęło pytanie o prawach kobiet.  Barbara Nowacka powiedziała: – Prawo w państwie, w którym ja bym chciała, żeby było, zakłada, że mając wszelkie możliwe narzędzia, dostęp do lekarza, edukacji, taniej antykoncepcji każda z kobiet wie, co jest dla niej najlepsze, jakiego wyboru ma dokonać, a każdy w duchu zostaje ze swoim dylematem lub jego brakiem. Widoczne zdjęcia z aborcji nie powinny być umieszczane w pobliżu szkół, przedszkoli, ale przede wszystkim szpitali, w których odbywa się aborcja. Dla kobiet to trudna decyzja i dramat.

Omawiano również kwestię oświaty i sytuację młodzieży. Barbara Nowacka mówiła:

– Powinniśmy dać ludziom poczucie, że w naszym kraju możemy czuć się wolni, godni i bezpieczni. Ażeby to osiągnąć, trzeba dać im dobrą szkołę, która da prawdziwą wiedzę: o biologii, historii, która da narzędzia, byśmy mogli odnaleźć się na rynku pracy.

 

W nadchodzących wyborach polska lewica powinna stawiać główny nacisk na wartości, a nie na populistyczne hasła, których spełnienie jest trudne do realizacji.

Trzeba edukować młodych ludzi i zaproponować im coś innego niż chodzenie w marszach tzw. patriotycznych, na których mogą krzyczeć wulgaryzmy i obrażać innych ludzi. Odtworzyć powinno się kluby młodzieżowe, w których kiedyś proponowano rozwijanie zainteresowań krótkofalarstwem, tańcem, modelarstwem, czytelnictwem etc.

Ważna kwestią poruszaną na spotkaniu była sytuacja polityczna i najbliższe wybory, zarówno samorządowe, jak i parlamentarne. Zdaniem Barbary Nowackiej polska lewica powinna pójść w najbliższych wyborach w dwóch blokach liberalno-lewicowym i konserwatywno-liberalnym, bo nierealne jest zjednoczenie całej opozycji tak, żeby proponowała wiarygodny wspólny program.

Nie obyło się oczywiście bez oceny działań partii rządzącej. Gość spotkania podkreślała, że najważniejszą sprawą jest mieć pomysł na to, jaka ma być Polska po PiS-ie. Bo to, że rządy tej partii się skończą, jest oczywiste. Pytanie tylko kiedy, i jak zbudować rzeczywistość polską, politykę polską na potem.

Inny wątek rozmów dotyczył patriotyzmu i dumy z polskości, które to pojęcia rząd zawłaszczył, odmawiając części obywateli Polski prawa do czucia się Polakiem. – Próby odebrania nam prawa do polskości, do mówienia o historii, nazywania nas zdrajcami – no to jest to właśnie, to pole walki historycznej. Trzeba mówić to głośno, że mordercy nie są naszymi bohaterami, ale ci prawdziwi nadal są ważni, i są osobami, z którymi cały czas chcemy się utożsamiać. Musimy mówić głośno o naszych bohaterach, musimy być dumni. Pomimo tego, że dziś patrząc na prezydenta ciężko być dumnym z rządzących w Polsce. Ale z Polski można być dumnym, jesteśmy przepięknym krajem – podkreślała Nowacka.

    Dodała: – Zrobię wszystko, żeby 2019 móc bez wstydu zagłosować na lewicowych ludzi na lewicowych listach, bo jest z kim działać, jest dużo osób myślących nowocześnie, i antypisowskich, bo inaczej się nie da…

 

Rozmowy nie milkły przez cały czas spotkania. Widać było, że jest potrzeba wymiany myśli, rozmowy dłuższej, merytorycznej.

. Gość spotkania to wszechstronnie wykształcona inteligentna i mądra kobieta o sprecyzowanych poglądach, które każą jej intensywnie pracować dla kraju, jakkolwiek górnolotnie by to zabrzmiało. Realistycznie patrzy na rzeczywistość, ale to nie przeszkadza jej marzyć o lepszej Polsce. Przy tym wszystkim jest ciepłą i kontaktową osobą, czym zaskarbiła sobie sympatię i szacunek uczestników spotkania

Działalność społeczno-polityczna

Od 1993 działała w telefonie zaufania prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była członkinią (od 1997) i od 2000 wiceprzewodniczącą młodzieżówki Unii Pracy (Federacji Młodych UP), w latach 2001–2005 należała do samej UP. W 2005 była współzałożycielką Młodych Socjalistów. Zasiadła wówczas też w radzie krajowej założonej przez jej matkę partii Unia Lewicy III RP, z której wystąpiła w 2006. Po śmierci matki w 2010 została współzałożycielką i wiceprezesem zarządu Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 bez powodzenia ubiegała się o mandat eurodeputowanej, otwierając listę Europy Plus w okręgu lubelskim (uzyskała 10 290 głosów)[8]. W lipcu stanęła na czele think tanku Twojego Ruchu „Plan Zmian”, a w listopadzie tego samego roku wstąpiła do TR. Od czerwca 2015 kierowała zespołem mającym przygotować komitet wyborczy ugrupowań lewicowych w wyborach parlamentarnych. W tym samym miesiącu została współprzewodniczącą Twojego Ruchu, dołączając do Janusza Palikota po wprowadzeniu do statutu tej partii parytetowego przywództwa
W wyborach parlamentarnych w 2015 była liderką koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica i jej kandydatką do Sejmu w okręgu warszawskim. Zdobyła 75 813 głosów, lecz nie uzyskała mandatu, ponieważ ZL nie przekroczyła progu wyborczego. W lutym 2016 została współzałożycielem stowarzyszenia Inicjatywa Polska.
W grudniu 2016 amerykańskie czasopismo „Foreign Policy” umieściło Barbarę Nowacką, wraz z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, na liście FP Top 100 Global Thinkers, uzasadniając to ich udziałem w organizacji czarnego protestu przeciwko projektom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w Polsce. W styczniu 2017 wraz z komitetem inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” otrzymała międzynarodową nagrodę „Dla wolności kobiet” im. Simone de Beauvoir „za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji”. W czerwcu 2017 wystąpiła z Twojego Ruchu W lipcu 2017 została pełnomocnikiem komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, postulującego projekt ustawy m.in. liberalizującej ustawodawstwo dotyczące aborcji i wprowadzającej ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń przeciwnych ustawie

 

Hanna Krzewińska

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *