Grafika Wojciecha Chwiałkowskiego w Galerii Oficyna w Płocku

9 lutego 2017 roku otwarto wystawę grafik Wojciecha Chwiałkowskiego w Galerii Oficyna w Płocku. Wystawa pod tytułem “Women” dostępna będzie dla zwiedzających do końca marca tego roku.

    Artysta urodził się w 1976 r. w Lesznie. W 1996 r. podjął naukę w Studium Plastycznym w Płocku. W latach 1998-2003 studiował malarstwo na toruńskim Wydziale Sztuk Pięknych u prof. M. Wiśniewskiego i prof. P. Klugowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki. Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako malarz kościelnych polichromii. Pierwszą realizacją był kościół w Stykowie, którą stworzył wraz z G. Klaryską. Z czasem jego dzieła pojawiły się w kilkunastu świątyniach w całej Polsce. Od 2006 r. nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Rypinie. Obecnie żyje i tworzy w Brodnicy. Jako artysta ma szeroki wachlarz zainteresowań, lecz jego głównym przedmiotem stała się postać kobiety. Tworzy również sceny rodzajowe, religijne i portrety, które znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Od 2015 r. zajął się fotografią artystyczną – głównie aktową.

    Akt, to jeden z najtrudniejszych motywów w sztukach plastycznych. Nie wystarczy odwzorować wizerunek ludzkiego ciała. Trzeba jeszcze tchnąć w nie życie.

    Wojciech Chwiałkowski część swojej twórczości poświęcił kobiecym aktom. W Galerii Oficyna przy ulicy Tumskiej 16 możemy oglądać serię kolaży pokazujących piękno kobiet, piękno kobiecego ciała. Artysta zdaje się poszukiwać fenomenu kobiety, próbuje poznać jej tajemnicę, znaleźć klucz do zrozumienia fascynacji wklęsłościami, wypukłościami, miękkościami.

    Jego prace to niewielkie grafiki, kolaże. Na te małe obrazki patrzy się z przyjemnością, chociaż lepiej opisywałoby wrażenia słowo – patrzy się z fascynacją. Przyciągają wzrok, budzą skojarzenia.

    Kolejne kolaże odwołują się do zainteresowania artysty różnymi stylami w sztuce.

    Są tutaj prace inspirowane motywami i zdobnictwem japońskim. Oszczędne, ale pełne artyzmu.

    Inne odwołują się do prostoty Art Deco – kreska zarysowuje sylwetkę, wydobywając z niebytu piękno kobiecego ciała.

    Elementy złota w kolażu i linie kwiatowe otaczające kobiety na grafikach, to nawiązanie do secesji z jej miękkością, falistością i mięsistością.

    Są też współczesne w wyrazie akty, lecz bez wyuzdania. Zachowujące wrażenie intymności.

    Wszystkie prace podsuwają nam myśl o ulotności chwili, o delikatności niezbędnej w życiu. Artystyczna kreatywność Wojciecha Chwiałkowskiego daje nam okazję uczestnictwa w jego przebogatym świecie piękna, subtelności. Każe nam zatrzymać się na chwilę i zachwycić się światem danym nam na chwilę.

    Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Galerii Oficyna i do zanurzenia się w świat sztuki.

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *