I pierdut, i nic się nie stało

Dziś jeszcze wyborów znacząco wygrać nie byliśmy w stanie. Ale zwyciężyć tak tyci tyci już nam się udało. Do szczęścia zabrakło niewiele, trochę więcej wiary, szczypty entuzjazmu.

I pierdut, i nic się nie stało, czy to znaczy, że będzie tak samo, tylko pojadą po demokracji nieco cieniej, bo Kaczyńskiemu będzie trochę trudniej. ?

Nie będzie tak samo, PiS-owi będzie o wiele trudniej, bo mu się nazbierało i dojrzewa i gnije. Co dzień, co tydzień będzie im coraz bardziej pod górę, bo będzie jawniej, będzie więcej widać, mocniej czuć. Kaczyński już wie, że opozycyjny Senat, spowolnienie gospodarcze, niebotyczne obietnice wyborcze, wyrok TSUE, ambicje Ziobry i Gowina, pazerni Banasie … mogą wkrótce go przewrócić. Na pewno prezes będzie walczył, będzie się opierał, zapierał, ale ani siły jak dawniej, ani możliwości.

Czy Polska już się ugotowała, czy już utopiła się w antycywilizacyjnym dole, czy jeszcze po wierzchu pływa?

Jeszcze pływamy w mętach, jeszcze żyjemy w kłamstwach, ale nie toniemy i wkrótce wyjdziemy na brzeg. Umyjemy się w czystej wodzie, odetchniemy świeżym powietrzem. Cztery lata przekupstw, szantaży, kłamstw na niespotykaną dotąd w Polsce skalę nie starczyło Kaczyńskiemu, by zatopić wolną, demokratyczną, praworządną Polskę, by zniewolić myśli i ukraść sumienia większości Polaków.

Czy tak jak dotąd będą nas PiS-owcy truli wiadrami ustaw co tydzień czy beczkowozem raz na dwa miesiące? Czy polska “żaba” zdoła wyskoczyć z trującej kąpieli?

Będą tak samo wrednie i jeszcze bardziej kłamliwie, całą siłą państwa, służb, prokuratury, uległych władzy urzędników i rządowych antydziennikarzy zatruwać nam życie. Odsądzą nas od czci i wiary, ale nigdy nie zwyciężą. Bo to my, polscy obywatele, ci ze świecznika i ci najmniejsi, z pomocą wolnego Senatu, we współpracy ze wszystkimi trzema demokratycznymi partiami politycznymi z lewa, z środka i z prawej w tym nowym politycznym rozdaniu jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć toksyczność tej władzy. I opóźniać, nagłaśniać, skutecznie ostrzegać o zagrożeniach, wskazywać krętaczy, oszustów przy „korycie”, odsłaniać prawdę, dać przykład lepszej drogi.

Tych wyborów znacząco wygrać jeszcze  nie byliśmy w stanie. Zwyciężyć tak tyci tyci już nam się udało. Do szczęścia zabrakło niewiele, trochę więcej wiary, szczypty entuzjazmu.

Wiara. Nie wystarczy opowiadać, że się wierzy w zwycięstwo. Ludzie – ci, którzy wierzą, że mają dusze, jak i ci, co istnieniu ludzkich dusz zaprzeczają – wybierając drogę, stawiając kroki, kierują się nie tylko rozumem, ale także intuicją, żeby nie powiedzieć, zwierzęcym instynktem. I bardziej uwierzą w szept głupiego patologicznego kłamcy pewnego sukcesu swoich racji, niż w głośne zapewnienia o zwycięstwie prawdomównego mędrca tak naprawdę w sukces mocno wątpiącego.

I nadzieja. Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, choć pewnie jeszcze nie przydała polskiej demokratycznej opozycji nowych zwolenników, to dała nam wiarę, wzbudziła nadzieję. Widok rządzących prawicowych nacjonalistów, którzy nagle jak zaczarowani na dwa dni przed wyborami zaczęli czytać i kochać noblistkę, mówił ludziom więcej niż miliony słów.

Każdy z nas na swoją miarę może dać innym, choćby jednej osobie, trochę nadziei w lepsze jutro, zapalić w nim choćby maleńką iskierkę wiary w naprawę zepsutej ojczyzny, podzielić się z bliźnim choćby tylko kroplą własnego entuzjazmu. Nie płakać, nie narzekać, nie szukać winnych wśród swoich i nie potępiać „nawróconych”.

Ludzie, otwórzcie choć na chwilę swoje nadęte wszystkowiedzące jedynie słuszne cierpiętnicze bańki. Polska i Polacy są piękni dlatego, że są tak różni. Współpracujmy ale nie bądźmy „tacy sami” bo wtedy stajemy się nudni, stajemy się łatwi, nie ma w nas życia, nie ma przyszłości. ”Tacy sami” jesteśmy jak porozrzucane na cudzej drodze garstki kamyków, rozjeżdżane przez władzę, rozdeptywane przez czas.

 

Adam Czejgis.

Please follow and like us:
error

2 thoughts on “I pierdut, i nic się nie stało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *