Jarosław Kurski w Płocku

Jarosław Kurski – polski dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

W 1982 został absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. Należał do Ruchu Młodej Polski. W 1983 został zatrzymany, był przez ponad dwa miesiące aresztowany pod zarzutem rzekomej napaści na milicjanta. Publikował w czasopismach drugiego obiegu, m.in. w „Biuletynie Informacyjnym Solidarności”. Od 1988 był korespondentem hiszpańskiej agencji prasowej EFE, był związany z „Tygodnikiem Gdańskim”.
Od października 1989 do lipca 1990 zajmował stanowisko rzecznika prasowego Lecha Wałęsy. Funkcję tę przestał pełnić w trakcie tzw. wojny na górze. W 1991 opublikował krytyczną wobec Lecha Wałęsy książkę pod tytułem Wódz. Jej poszerzony przekład, zatytułowany Lech Wałęsa. Democrat or dictator?, został wydany w 1992 w Stanach Zjednoczonych.
W 1992 dołączył do zespołu redakcyjnego „Gazety Wyborczej”. Został publicystą działu opinii i wydania weekendowego. W styczniu 2007 objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, a w czerwcu tego samego roku powołano go na pierwszego zastępcę.
W latach 1994–1997 prowadził Rozmowy Jedynki w TVP, a w latach 2006–2007 poranne edycje w radiu Tok FM. Jest autorem kilku publikacji książkowych, m.in. biografii Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Raymonda Arona.
W 2014, za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

 

Jarosław Kurski – polski dziennikarz i publicysta. Pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” był gościem Stowarzyszenia Wolnego Miasta Płocka w czwartek 12 kwietnia. Na spotkaniu z mieszkańcami Płocka musiało paść pytanie o relacje między braćmi którzy ideologiczne różnice stawiają na pierwszym miejscu niż więź braterska. Różnice są tak duże, że nie potrafią pogodzić się nawet podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy.

Przy pytaniu o aktualną sytuację polityczną w kraju dziennikarz wspomniał dziennikarza ameryksańskiego Chrisa Hedges`a który w roku 2012 pisał:Członkowie elity wiedzą doskonale, jak bardzo władza jest skorumpowana, wierzcie mi, wiedzą to lepiej, Siła, którą my posiadamy, dochodzi do głosu poprzez przejrzystość, poprzez prawdziwą demokrację, poprzez konsensus Machina propagandowa wykorzysta każdy akt przemocy, aby odstraszyć od ruchu ludzi środka i usprawiedliwić brutalną represję ze strony policji. Chris Hedges w swoich tekstach pisał o regule „non violence” czyli „bez przemocy” Reguła ta była zrealizowana np. przy delegalizacji NSZZ „Solidarność”.

Aktualna sytuacja w Polsce w relacji Państwo – Kościół została porównana do wydarzeń, które miało miejsce w Hiszpanii. W 1947 Franco proklamował monarchię katolicką, społeczną, tradycyjną. Życie religijne w kraju objęte zostało kontrolą państwa. Ponownie wprowadził obowiązkowe lekcje religii, zniósł śluby cywilne i zawiesił prawo rozwodowe.  Przywrócone zostały przywileje kleru, .zwrócono wcześniej znacjonalizowano ziemie, wyłączając przy tym kościół spod jurysdykcji państwowej, pod kontrolę kleru oddano większość szkół i wydawnictw. Franco tłumił wszystkie ruchy autonomistyczne i separatystyczne, Hiszpania frankistowska utrzymywała kontakty z państwami realizującymi katolicko-konserwatywny ideał życia społecznego, Kiedy José Luis Zapatero, przywódca Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), po zwycięstwie wyborczym w kwietniu 2004 r. przejęła ster władzy. Gabinet Zapatera przyznał homoseksualistom prawo do zawierania małżeństw i adoptowania dzieci. Nastąpiła laicyzacja kraju. Jarosław Kurski obawia się, że może być podobnie w Polsce. Rząd zachowuje się podobnie jak było za czasów rządów Francisco Franco Bahamonde. Wydarzenia z Hiszpanii mogą zdarzyć się takze w Polsce, a tego bym nie chciał mówił gość stowarzyszenia Wolnego Miasta Płock.

Jarosław Kurski zachęcał do działalności społecznej, do pisania i mówienia prawdy. Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego o zmniejszeniu wynagrodzenia o 20 proc. posłom, to dowód na to, kto tak na prawdę rządzi w Polsce. – Na tym właśnie polega skarlenie Polski przez ostatnie dwa lata, która z europejskiej demokracji stała się żoliborskim folwarkiem. Tylko od nas zależy, jak długo będziemy akceptować status poddanych takiego monarchy. Polska staje się państwem religii dominującej, gdzie na ‚straży doktryny religijnej będzie stać policjant, prokurator czy cały państwowy wymiar sprawiedliwości’. – To w istocie porażka Kościoła katolickiego

Krzysztof Wiśniewski

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *