Stop nienawiści! Stop przemocy!

    Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock w reakcji na narastającą w Polsce i w Płocku falę przemocy fizycznej i werbalnej wśród dzieci i młodzieży w świecie realnym i w internecie wystosowało poniższy list do Pana Andrzeja Nowakowskiego Prezydenta Miasta Płocka. Propozycje w nim zawarte mogą, naszym zdaniem, przyczynić się wydatnie do poprawy obecnej niezdrowej atmosfery w szkołach, w domach i na ulicach naszego miasta.

WMP

Płock, dnia 20.01.2019 r 

                                                                                                                                                                      

  Pan

  Andrzej Nowakowski

..Prezydent Miasta Płocka

Szanowny Panie Prezydencie

W minioną niedzielę, podczas radosnego święta dzielenia się dobrem jakim od 27 lat jest zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, doszło do niewyobrażalnej zbrodni – zabito Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza. Przyczyną tego morderstwa była niewątpliwie mowa nienawiści, jaka od kilku lat funkcjonuje w polskim społeczeństwie. Mowa nienawiści jest akceptowana i usprawiedliwiana przez aktualnie rządzących, a także podsycana czy wprost przez nich inicjowana poprzez kłamliwą, odzierającą z godności i człowieczeństwa narrację dotyczącą uchodźców, ludzi o odmiennej narodowości lub orientacji seksualnej, Żydów, przedstawicieli demokratycznej opozycji czy niezawisłych sądów.

Taka sytuacja spowodowała, że wiele grup, dla których nadrzędną wartością jest nienawiść i nietolerancja inności, wyszło z ukrycia społecznego piętna, w jakim przez wiele lat funkcjonowało. Faszyści, ONR, Młodzież Wszechpolska, stadionowi chuligani zostali przez partię Prawo i Sprawiedliwość podniesieni do rangi jedynych, słusznych polskich patriotów. Polski prezydent i rząd legitymizują te grupy i ich wartości choćby poprzez wspólny marsz w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Polska młodzież – podobnie jak młodzież w każdym innym kraju – potrzebuje i szuka autorytetów. Dziś zwycięża narracja wrogości, nienawiści, ksenofobii i nietolerancji inności płynąca z w/w grup i organizacji, ponieważ tylko taka przebija się do ich świadomości. Chcemy stanowczo temu się przeciwstawić i dlatego w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Mieszkańców Płocka Wolne Miasto Płock zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o podjęcie inicjatywy zorganizowania cyklu zajęć w płockich szkołach na temat tolerancji i przeciwdziałania mowie nienawiści.

Takie zajęcia mogliby poprowadzić przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, które wchodzą w skład powołanej przez Pana Prezydenta Rady ds. Równego Traktowania, np.: Amnesty International czy Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy.

Zwracamy się z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia cyklu zajęć, gdyż tylko taka forma może przynieść pożądane efekty w postaci trwałej zmiany w postawach młodych ludzi.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie.

Wolne Miasto Płock.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *