Zbiórka Publiczna – Mazowiecki Wraca do Płocka

 

Mogę być premierem dobrym albo złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym” – w sierpniu 1989 r powiedział Tadeusz Mazowiecki, przyjmując od Lecha Wałęsy propozycję objęcia funkcji premiera, pierwszego od 1939 roku niekomunistycznego premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

I był premierem niemalowanym, i był premierem dobrym.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego zdołał w krótkim czasie przeprowadzić szereg podstawowych reform. Gruntownie zmieniono ustrój polityczny, wprowadzono szeroki zakres swobód obywatelskich, system wielopartyjny, zmieniono godło i nazwę państwa (z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na Rzeczpospolitą Polską. 29 grudnia 1989 przeprowadzono istotną zmianę konstytucji, na mocy której m.in. usunięto dawną preambułę, napisano od nowa treść rozdziałów o ustroju politycznym i gospodarczym, wzmocniono pozycję związków zawodowych i wprowadzono jednolite pojęcie własności.

Pomnik Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego Premiera wolnej Polski, wielkiego Polaka, płocczanina, mądrego dobrego człowieka stanie w Płocku.

Uroczyste odsłonięcie pomnika przewidziane jest 11 września 2019 roku za Sądem Rejonowym z widokiem na „Małachowiankę” i na Wisłę. Tadeusz Mazowiecki wróci do Płocka.

Na rzecz tego wydarzenia prowadzimy Publiczną Zbiórkę.

Wolne Miasto Płock

Z całych serc dziękujemy za wsparcie.

Zbiórka Publiczna  Mazowiecki Wraca do Płocka nr. zbiórki 2019/2957/KS

Wolne Miasto Płock  

BNB Paribas 34 1600 1462 1838 4357 9000 0004

Please follow and like us:
error

2 thoughts on “Zbiórka Publiczna – Mazowiecki Wraca do Płocka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *