Pikieta dla klimatu – Płock

Do 14 grudnia oczy całego świata skierowane są na Polskę. Sprawmy żeby te oczy dostrzegły również PŁOCK i okolicę oraz nasze problemy z zanieczyszczonym powietrzem. W Katowicach rozpoczął się globalny szczyt ONZ dotyczący polityki klimatycznej #COP24. To jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Z tej okazji pokażmy, że i Płock chce oddychać czystym powietrzem! Że i nam nie są obojętne losy naszej planety, naszego domu, który mamy tylko jeden.

Solidarnie z uczestnikami COP24 – Marsz dla Klimatu w Katowicach wyrazimy naszą troskę w związku ze zmianami klimatu i wezwiemy rządy świata, w tym rząd Polski do stanowczego przeciwdziałania.

Spotykamy się o godz 12:00 na Rynku Starego Miasta żeby symbolicznie ale i głośno przyłączyć się do organizatorów Marszu w Katowicach. Chcemy poruszyć wreszcie serca, obudzić ambicje i odwagę u obradujących w naszym imieniu polityków. Tego dnia podobne pikiety i marsze organizowane są na całym świecie. W Nowym Yorku, Londynie, Tokyo, Warszawie czy Łodzi będzie więc i w Płocku! Wszyscy razem, wspólnie, bez względu na przekonania. Czas ocalić nasz dom!

OBUDŹMY ICH!

Obudźmy dzwonieniem budzików przedsiębiorców i konsumentów, którym wydaje się, że mogą jeszcze przez dekady zużywać miliony ton paliw kopalnych, emitować gazy cieplarniane i produkować i konsumować byle jak, byłe co – byle dużo. Czas zmienić nasz sposób życia i naszą gospodarkę!

OBUDŹMY ICH!

Obudźmy naszych współobywateli, szczególnie tych którzy wciąż wierzą, że węgiel daje nam bezpieczeństwo, mimo, że zatrute powietrze niszczy ich zdrowie i zabija ich bliskich.

OBUDŹMY ICH!

Obudźmy naszą młodzież, która nie dostrzega, że to ich przyszłość ucieka wraz ze spalanym węglem.

Obudźmy wszystkich tych, którzy śpią, gdy nasz Dom się pali – obudźmy ich krzykiem rodziców przejętych losem swoich dzieci, krzykiem ginących ludów rdzennych w wycinanych lasach Amazonii, krzykiem ginących zwierząt, których Domy niszczymy codziennie dla zysku oraz tych, które uznaliśmy za towar i wyniszczamy dla nich nasze lasy i gleby, zmieniając przy tym klimat.

Wzywamy wszystkich i wszystkie – mieszkańców i mieszkanki naszego miasta oraz okolic, którzy nie mogą udać się tego dnia na Marsz w Katowicach – zabierzcie rodzinę, przyjaciół i sąsiadów i przyjdźcie na Stary Rynek w Płocku. Wypiszcie na tablicach i banerach wszystko co wam leży na sercu. Weźcie ze sobą budziki, piszczałki, bębny, garnki i łyżki i mocne gardła – zróbmy wielki krzyk, obudźmy śpiących i głuchych!

CZAS OCALIĆ NASZ DOM!

Bądźmy solidarni z uczestnikami wielkiego Marszu dla klimatu ale i niech i nas zobaczy 26 000 przedstawicieli 190 krajów uczestniczących w katowickim COP24! Dajmy im znać, że mamy tu problem z którym nikt nie chce nam pomóc!

Jak długo jeszcze mieszkańcy Płocka będą lekceważeni i ignorowani? Jak długo jeszcze nikt nie będzie merytorycznie odpowiadał na pytania mieszkańców zasłaniając się tajemnicą handlową?! Jak długo będziemy jeździć na ul Płocką w Warszawie do Instytutu Chorób Płuc? Może zamiast Formuły 1 dofinansować na miejscu godne warunki leczenia mieszkańców oraz wczesnego wykrywania ich problemów zdrowotnych?

OBUDŹMY ICH!

Tylko w samym Płocku w 2016r zakłady szczególnie uciążliwe emitowały 17 309 TON dwutlenku węgla na DOBĘ!

Mamy 12 lat, aby powstrzymać zmiany klimatu. Jeśli nie zdążymy, czeka nas klimatyczna katastrofa której nie da się cofnąć. Świat jaki dziś znamy przestanie istnieć. Najnowszy raport Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń. Niekorzystne zmiany klimatyczne przyspieszają, niosąc falę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ekstremalne pożary, susze i głód. Takie zagrożenia niesie globalny wzrost temperatury. Za większość największych na świecie szkodliwych emisji CO2 odpowiada spalanie węgla. Jeśli chcemy uratować naszą planetę musimy w znacznym stopniu ograniczyć zużycie węgla i zacząć inwestować m.in. w odnawialne źródła energii. Tu i teraz. Ty i ja. Każdy z nas ma na to wpływ. W najbliższą sobotę 08 grudnia możemy sprawić, że jeszcze więcej osób będzie świadomych problemu. Czym więcej osób świadomych problemu, tym większa szansa na jego rozwiązanie.

Małymi krokami możemy zmienić wiele. Zacznijmy w najbliższą sobotę!
Czas ocalić nasz dom!

Zdjęcie i tekst z Wydarzenia Nowego Zielonego Płocka.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *